Logo PANS

DIAGNOSTYKA ELEKTRYCZNYCH I ELEKTRONICZNYCH UKŁADÓW POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

Rodzaj studiów: Studia podyplomowe

Rok akademicki: 2025/2026

Czas trwania: 2 semestry

Okres studiów: listopad 2025 – czerwiec 2026

Liczba godz. zajęć: 280 godzin oraz 30 godzin praktyki zawodowej

Forma kształcenia:
Niestacjonarna – zajęcia dydaktyczne odbywają się przez dwa semestry w systemie niestacjonarnym w soboty i niedziele w godz. 1000- 1700 w salach i laboratoriach Instytutu Nauk Technicznych.
Praktyka realizowana jest w drugim semestrze (zajęcia odbywają się w tygodniu z zakresu diagnostyki układów pojazdów samochodowych oraz przedmiotów elektrycznych i elektronicznych w szkołach branżowych i technikach objętych programami nauczania o profilu technicznym).

Główne bloki tematyczne/moduły w programie studiów:
Elektryczne i elektroniczne wyposażenie pojazdów,
Budowa i naprawa pojazdów samochodowych,
Diagnostyka pokładowa układów elektronicznych pojazdów samochodowych,
Maszyny i urządzenia elektryczne,
Dydaktyka przedmiotów elektrycznych,
Dydaktyka kształcenia na odległość,
Elektrotechnika i elektronika, mechatronika środków transportu,
Praktyka pedagogiczna.

Forma potwierdzenia ukończenia studiów podyplomowych:
Studia kończą się uzyskaniem świadectwa ukończenia studiów podyplomowych zgodnego
z wymaganiami MNiSW.

Cena: 4 200 złotych (2 100 zł za jeden semestr).

Formy płatności:
a) jednorazowa płatność pełnego kosztu studiów przed rozpoczęciem edycji (rabat 5 %)
b) semestralna (płatność 50% kosztu studiów przed rozpoczęciem pierwszego oraz drugiego semestru studiów).

Szczegółowych informacji dotyczących programu kierunku oraz uruchomienia edycji ww. studiów podyplomowych udziela Dział Rozwoju i Współpracy PANS w Przemyślu od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00
KONTAKT: Centrum Studiów Podyplomowych i Kształcenia Ustawicznego
e-mail: studiapodyplomowe@pansp.pl tel.: 16 735 52 04

Opis kierunku

DIAGNOSTYKA
ELEKTRYCZNYCH I ELEKTRONICZNYCH
UKŁADÓW POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

Celem studiów jest przygotowanie nauczycieli do nauczania zagadnień z zakresu diagnostyki układów pojazdów samochodowych oraz przedmiotów elektrycznych i elektronicznych w szkołach branżowych i technikach objętych programami nauczania profili technicznych, aktualizacja wiedzy oraz uzyskanie nowej wiedzy przez nauczycieli pracujących w różnych typach szkół zawodowych.
Instytut Nauk Technicznych PANS w Przemyślu, w którym odbywają się zajęcia jest prężnie działającą jednostką dydaktyczną. Dysponuje on dobrze wyposażonymi laboratoriami dydaktycznymi i naukowymi.

SZCZEGÓŁOWE WARUNKI UKOŃCZENIA STUDIÓW

Uczestniczenie w zajęciach, zaliczenie modułów/przedmiotów oraz przygotowanie i obrona pracy dyplomowej (preferowana w postaci projektu).
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydany przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Przemyślu na podstawie (Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 września 2011 r. w sprawie tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów, warunków wydawania oraz niezbędnych elementów dyplomów ukończenia studiów i świadectw ukończenia studiów podyplomowych oraz wzoru suplementu do dyplomu).

CHARAKTER STUDIÓW PODYPLOMOWYCH

Kierunek studiów podyplomowych „Diagnostyka elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych” jest interdyscyplinarnym kierunkiem kształcenia o profilu praktycznym. W ujęciu problemowym należy do obszarów kształcenia w zakresie nauk technicznych.

KORZYŚCI Z UKOŃCZENIA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH

Uczestnik studiów podyplomowych „Diagnostyka elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych” uzyskuje wiedzę teoretyczną oraz praktyczną z zakresu nauczania przedmiotów elektrycznych i elektronicznych, mechatroniki środków transportu, maszyn i urządzeń elektrycznych, elektrycznego i elektronicznego wyposażenia pojazdów, budowy i naprawy pojazdów samochodowych oraz diagnostyki pokładowej układów elektronicznych pojazdów samochodowych.

SYLWETKA ABSOLWENTA

Absolwent po ukończeniu studiów będzie znał i rozumiał m.in.:

  • podstawowe prawa obowiązujące w elektrotechnice oraz budowę i zasadę działania maszyn i urządzeń elektrycznych oraz układów elektronicznych,
  • zasady budowy i naprawy układów mechatronicznych pojazdów samochodowych,
  • kluczowe cechy eksploatacyjne, w tym cechy niezawodnościowe w odniesieniu do pojazdów samochodowych,
  • podstawy w zakresie metrologii, metod pomiarów, systemów pomiarowych, prowadzenia pomiarów, oceny jakości przyrządów pomiarowych i wyników pomiarów,
  • podstawy z zakresu diagnostyki pokładowej i autodiagnostyki układów mechatronicznych pojazdów samochodowych,
  • podstawy dydaktyki ogólnej oraz główne nurty myślenia o edukacji szkolnej i szkole. Wie, jak organizować proces nauczania – uczenia się, jak przygotować się do prowadzenia lekcji przedmiotów elektrycznych pod względem merytorycznym i metodycznym. Dysponuje wiedzą z zakresu planowania pracy nauczyciela pod kątem sporządzania rozkładów materiału i opracowania scenariuszy lekcji przedmiotów zawodowych,
  • cele kształcenia, zasady oraz metody nauczania przedmiotów elektrycznych, podstawy prawa oświatowego, podstawę programową nauczania.